Półsłodkie
Chile
Wyselekcjonowana oferta
Tylko sprawdzone i lubiane wina
w Twoim sklepie, ślubie, evencie...
w Twoim sklepie, ślubie, evencie...
Hurtowe ceny
Spróbuj już teraz,
będziesz zadowolony :)
będziesz zadowolony :)
Wino Ca’lama Carmenere czerwone półsłodkie 0,75 l
- Nr ident.: 511
- Pojemność: 0.75 l
- Wytrawność: półsłodkie
- Barwa: czerwone
- Alkohol: 12.50%
- Temperatura serwowania: 15-16°C
Opis wina
Wino Ca’lama Carmenere czerwone półsłodkie 0,75 l
Suknia rubinowa z fioletowymi refleksami. Bogaty nos obfituje w owocowe aromaty, aronii, wiśni, żurawiny oraz liści czarnej porzeczki. W ustach precyzyjne, czyste, świeże i soczyste.Wino do potraw: doskonałe do drobiu, zwłaszcza kurczaka lub indyka z grillowanymi warzywami.
Zanim carménère pojawiło się w Chile, należało do wielkiej czerwonej drużyny z Bordeaux: w XVII i XVIII wieku wraz cabernet franc stanowiło królewską parę w bordoskich châteaux. Później, wyparte przez cabernet sauvignon i merlota, zeszło na drugi plan, by wraz z takimi krewniakami, jak np. petit verdot, służyć za dodatek do bordoskich blendów. Kiedy w II połowie XIX wieku filoksera zdziesiątkowała winnice niemal całej Europy, po carménère nie został ślad. Bordoskim winiarzom udało się rekultywować pozostałe odmiany – carménère uznano za szczep zaginiony. Odnalazł się 120 lat później... po drugiej stronie Atlantyku. Trafił tam już w połowie XIX wieku, lecz podobieństwo do merlota sprawiło, że miejscowi winogrodnicy pomieszali obydwie odmiany. Przez ponad wiek świat winiarski tkwił w przekonaniu o niezwykłej subtelności chilijskich merlotów, nie podejrzewając nawet, że za ich odmienne od europejskich aromaty odpowiada zaginiona przed dekadami odmiana stanowiąca często 50 proc. tego, co Chilijczycy określali mianem stuprocentowych merlotów. Dopiero w latach 90. ubiegłego wieku enolodzy jednoznacznie oddzielili carménère od merlota.
Historia winiarstwa w Chile sięga XVI w. i jest powiązana z przybyciem europejskich misjonarzy, którzy sadzili winorośl, żeby robić wina w celach sakramentalnych. Jednak nim wina chilijskie podbiły rynki całego świata musiało minąć kilka wieków, bo dopiero w XX w. zaczęto robić wino na większa skalę, a w latach 80-tych zaczęto je eksportować.
Wyślij do nas link do swojego schowka, przygotujemy najlepszą ofertę!
Każdy produkt można dodać do schowka klikając przycisk "Do schowka". Na stronie schowka jest przycisk "zapisz link do schowka". Skopiuj wygenerowany link i wyślij do nas na adres: kolodziej@kolowin.pl